Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, içerisinde kullanıcıların olduğu ve içeriklerin yayınlandığı bir çevrimiçi ağdır. Sosyal medya günümüzde pek çok kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Firmalar, markalar, kişisel hesaplar ve daha birçok kullanıcı hesabı sosyal medya içerisinde var olmaktadır. Kullanıcılar sosyal medyada yer almasıyla birlikte hızlı bir iletişim ağı ortaya çıkmıştır. Hızlı ve kolay erişimin imkanı sosyal medya sayesinde daha kolay hale gelebilmiştir. Sosyal medya içerisinde makaleler, haberler, günlük yaşanan olaylar ve fotoğraflar gibi çok sayıda içerik yer almaktadır. Sosyal medya günümüzde çok sayıda kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır. Sosyal medya en kısa şekilde özetlenecek olunursa Paylaşım şeklinde bir kelimeyle özetlenebilir. Sosyal medya uygulamalarına giren kullanıcılar gün içerisinde saatlerce buna vakit ayırabiliyor.

Sosyal medya ilk ortaya çıktığı zamanlarda kullanıcılar daha farklı platformlarda yer alıyordu. Özellikle The Facebook ortaya çıktığında büyük bir sükse yarattı. Mark Zuckerberg, ilk ortaya attığı bir çılgınlık olan Facemash ile bunun ortaya çıkacağını biliyordu. Günümüze gelindiğinde Facebook, milyarlarca dolar değerinde bir sosyal medyaya dönüşmüş durumdadır. Günümüzde çok sayıda kullanıcı Facebook uygulamasını kullanmaktadır. Bununla birlikte gelen İnstagram, Youtube, Twitter, Tiktok ve Pinterest gibi çok sayıda sosyal medya uygulaması bulunmaktadır. Kullanıcı sayısı her geçen gün artış göstermektedir.

Sosyal Medyanın Avantajları

Sosyal medya kullanımı arttıkça bu alanda avantajlar daha net bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Sosyal medya üzerinde kullanıcılar artık neredeyse her şeyini paylaşır hale gelmiş durumdadır. Kullanıcılar her türlü şeyini paylaşabildiği için markalar bu noktada hedefleme yapabiliyor. Sosyal medya üzerinde hedef kitleye göre reklamlar verilerek kişilerin ilgisinin çekilmesi sağlanabiliyor. Bir şirketin hedefi örnek olarak 18-25 yaş grubuysa buna yönelik reklamlar oluşturulabiliyor. Sosyal medya üzerinden bu reklam hedeflemelerinin net olması büyük bir avantajdır. Sosyal medya uygulamaları bu anlamda markalara ve kullanıcılara büyük bir avantaj sağlar. Geleneksel medya üzerinde reklam hedeflemeleri net değildir. Ancak sosyal medyada kullanıcılar bunu kolaylıkla yapabilir. Sosyal medya uygulamalarında aynı zaman reklam bütçeleri diğerlerine göre daha uygundur. Reklam bütçeleriyle birlikte doğru hedef kitlesine ulaşmak daha iyi bir durum doğurmaktadır.

Sosyal medyada bulunmak isteyen herkes hemen hesap açabilir. Sosyal medyada yer almak için herhangi bir eğitim zorunluluğu bulunmamaktadır. Yalnızca belirli bir yaşın üzerinde olan kullanıcılar sosyal medyaya dahil olabilir. Sosyal medya günümüzde bakıldığında hızla değişmektedir. Sosyal medya üzerinden kullanıcılar birbirleriyle iletişime geçebilmektedir. İnternet üzerinden ilk olarak kullanıcılar birbirleriyle iletişime geçtiği zaman Facebook zamanında büyük bir çoğunluk bununla tanışmıştı. Günümüzde Facebook Messenger sayesinde bu durum halen devam etmektedir. Sosyal medya üzerinden birçok marka satış yapabilmektedir. E-Ticaret sistemini en iyi şekilde icra etmek isteyen kullanıcılar sosyal medya üzerinden işlemlerini yapmaktadır. Bu işlemlerle birlikte istenen durumlar elde edilebiliyor.